Пераказ па беларускай мове 3 клас сад на акне

Пераказ па беларускай мове 3 клас сад на акне thumbnail
Урок беларускай мовы ў 3 класе

Развіццё маўлення.

Навучанне пісьмоваму пераказу

Каментар:

На ўроках развіцця мовы я стала выкарыстоўваць запіс тэксту і апорных слоў на індывідуальных картках. Уласны вопыт назірання ў працэсе напісання вучнямі пераказу тэксту сведчыць пра тое, што дзеці часта губляюць думку падчас шматразовага звароту да дошкі пры самастойным напісанні тэксту, забываюць глядзець на яе ў час самастойнай працы. Таму нас, настаўнікаў, так здзіўляе, што вучань тое слова, што выпісана на дошцы ў якасці падказкі, напісаў з памылкай ці зусім адмовіўся ад яго выкарыстання ў тэксце.

Мэтай настаўніка павінна быць не адзнака, а ўменне вучняў самастойна перадаваць тэкст пісьмова, граматна будаваць сказы, прымяняць раней вывучаныя арфаграмы; дапамагчы вучню быць упэўненым у сваіх магчымасцях, ствараць умовы для адчування кожным сваёй чалавечай годнасці. Калі вучань адчувае сябе ўпэўненым у тым, што вучыцца не дзеля адзнакі, а каб навучыцца самастойна працаваць, а мэта настаўніка – дапамагчы яму ў гэтым, а не проста выставіць адзнаку і пракаменціраваць яе ў класе (а яна не заўседы бывае станоўчая!), то ён усвядоміць, што настаўнік – сябра, які не толькі паведаміць, як трэба працаваць, але ў памяркоўнай форме адзначыць адметныя бакі і раскажа пра недахопы яго работы, дасць напрамак, у якім трэба рухацца, каб зменшыць, ці пазбавіцца памылак у далейшай рабоце.

На жаль, беларуская мова для нашых вучняў застаецца адным са складаных прадметаў для вывучэння. Некаторым дзецям вывучэнне замежнай мовы даецца лягчэй, чым роднай, беларускай.

Таму «добрым памочнікам» ў гэтым відзе работы па развіццю пісьмовага маўлення вучняў, з’яўляецца элемент стратэгіі актыўнай ацэнкі (АА) зваротная сувязь (ЗC). Яна дапамагае наладзіць работу над тэкстам такім чынам, каб вучню не толькі было зручна напісаць пераказ, але і атрымаць задавальненне ад той ухваленай настаўнікам работы, якую ён выканаў правільна. Не толькі ўбачыць, якія памылкі ён дапусціў, але і атрымаць падказку, над чым трэба папрацаваць, каб гэтыя памылкі выправіць і больш іх не рабіць.

Тэкст: На паляванні

Тып урока: традыцыйны ўрок навучання пісьмоваму пераказу з выкарыстаннем элементаў стратэгіі актыўнай ацэнкі (АА).

Мэта: вучыць пісьмова пераказваць тэкст па гатовым плане і апорных словах.

Задачы ўрока на мове вучняў: сёння на ўроку мы будзем вучыцца пісьмова пераказваць тэкст, карыстаючыся планам, апорнымі словамі ці картай-схемай тэксту;

выкарыстаеце вядомыя вам правілы беларускай арфаграфіі падчас пераказу;

пашырыце свае веды пра некаторыя віды палявання.

Абсталяванне: карткі з запісам невялікага паэтычнага і апавядальнага тэксту для работы ў парах; карткі для індывідуальнай работы з тэкстам, апорнымі словамі і картай-схемай прыкладнага тэксту, малюнкі са сцэнамі палявання, карткі з НаШтоБуЗУ.

Картка з НаШтоБуЗУ (1 на парту ці зрабіць запіс на дошцы):


  1. Правільна запішу тэкст на падставе карты-схемы ці плана.

  2. Перадам не менш за 5 важных падзей.

  3. Правільна напішу словы з вывучанымі арфаграмамі.

  4. Правільна падзялю тэкст на абзацы.

  5. Правільна пастаўлю знакі прыпынку.

Увага! Напрыканцы напісання абавязкова праверу увесь тэкст!

Картка (запіс з аднаго боку):

На зімнім паляванні

Аднойчы стары́́ паляўнічы пайшоў у лес. З ім быў верны сабака Буран.

Доўга яны блукалі па прыгожым зімовым лесе. Прыемна было раніцай удыхнуць чыстага марознага паветра.

Раптам сабака насцярожыўся. Ён пачуў звера. Паляўнічы ўбачыў пад соснамі вялікі сумёт. Гэта быў бярлог. У ім спаў мядзведзь. Паляўнічы прыціх, крыху пастаяў каля бярлога і пайшоў дамоў.

Хай жыве касалапы!

Картка (запіс з другога боку):

(словы-апоры настаўнік вызначае сам ў залежнасці ад падрыхтоўкі класа)

Паляванне, блукаў, паветра, раптам, насцярожыўся, вялікі сумёт.

На зімнім паляванні

Аднойчы ___ ___ ___ у лес. ___ ___ ___ ___ сабака ____ .

Доўга ___ ___ ___ ___ ___лесе. ___ было раніцай ___ ___ марознага ___.

___ сабака ____. Ён ___ ___. Паляўнічы ___ пад соснамі ___ ___ . ____ ____ ____ . У ім ____ ____. ____ ____, ___ ___ ___ бярлога і ____ ____ .

____ ____ ___

План

1. Куды і з кім пайшоў паляўнічы?

2. Як сябе адчуваў паляўнічы ў лесе?

3. Што адбылося ў лесе?

4. Чым скончылася паляванне?

Змест урока:


  1. Арганізацыйны момант. Моўная размінка. (1 – 2 хвіліны)

(Карткі з запісам невялікага паэтычнага ці апавядальнага тэксту).

— Сёння на ўроку мы будзем вучыцца пераказваць пісьмова тэкст, і каб настроіцца на працу, перавесці гутарку на беларускую мову, я прапаную вам зараз выканаць такое заданне ў парах: кожны вучань чытае змест сваёй карткі сам сабе, а потым суседу.

Картка 1

Жыў на свеце дзед Васіль, 

За плячыма мех насіў.

Дазналіся мышкі, 

Што ў мяшэчку кніжкі, 

Разгрызлі завязкі, 

Бачаць, ажно ж — казкі.

Сталі клікаць дзяцей: 

— Гэй, сюды ўсе хутчэй! 

Ёсць тут маляванкі, 

Складанкі і чытанкі.

Картка 2

Лес даўно зачараваў Васіля. Лес багаты, разнастайны, бясконцы.

     Сустрэчы з грыбным лесам Васіль чакае як свята. Бо ў гэтым лесе Васіль знаходзіць не толькі сыраежкі, але і баравікі. Аднойчы пад дубамі, якімі лес пачынаецца, на роўным голым месцы ён зрэзаў сем вялікіх цвёрдых, баравікоў.


  1. Мэта і задачы ўрока на мове вучняў. (0,5 хвіліны)

— Сёння на ўроку вы напішаце пераказ тэксту, карыстаючыся апорнымі словамі і планам тэксту; узнавіце ў памяці арфаграмы, якія дапамогуць вам напісаць тэкст граматна; даведаецеся пра розныя віды палявання.

— Я жадаю вам добрага настрою, задавальнення ад пленнай працы і спадзяюся даць шмат добрых водгукаў з майго боку на вашы пераказы.


  1. Падрыхтоўчы этап (пазнавальны). (5 – 7 хвілін)

(па жаданні настаўніка на гэтым этапе ўрока можна выкарыстоўваць правіла «непадымання рукі» — праводзіць апытванне вучняў з дапамогай «іменных» палачак).

— Прачытайце тэкст 2 разы і адзначце словы, значэнне якіх вы не ведаеце. (Варыянты адказаў вучняў: паляўнічы, сумет, блукаў, насцярожыўся, паветра, …)

— Ці зразумелі вы, пра што гаворыцца ў тэксце?

— Хто такі паляўнічы?

— На каго можа адбывацца паляванне? (паляванне на звера, паляванне на птушку, падводнае паляванне)

— З чым ходзяць на паляванне? (са стрэльбай)

— Дзеля чаго людзі ходзяць на паляванне?

-А што вы можаце сказаць пра паляўнічага, аб якім гаворыцца ў тэксце? Дайце яму характарыстыку. (Адказы вучняў: добры, жаласлівы, любіць прыроду, пашкадаваў і не крануў мядзведзя…)

Гэтыя словы запісваюцца на дошцы. Да іх можна звярнуцца, калі выпадзе час, напрыканцы ўрока.

— Якія словы ў тэксце гэта сцвярджаюць?

— Пра якую рэч, неабходную паляўнічаму, у тэксце нічога не сказана? (пра стрэльбу)

— Як вы думаеце, ці бывае паляванне, якое не звязана з забойствам жывой істоты?

— Успомніце пра вядомага вам героя казачнай аповесці Э. Успенскага «Трое з Прастаквашына». З чым ен хадзіў на паляванне? (Сабака Шарык, з фотастрэльбай)

https://www.hohotyn.com/animals/112.jpg

Па гэтай прычыне з Шарыкам адбыліся неверагодныя вяселыя здарэнні.

https://kinokubik.com/uploads/posts/2011-06/thumbs/1307742590_1252405431_2.jpeghttps://t3.gstatic.com/images?q=tbn:and9gcqotrjicmhlxw9vlozjwoxynwlwyo9gj6q39cxzbbopue9rf8xavhgzzkpq

— Што агульнае мы можам акрэсліць, характарызуючы Шарыка і паляўнічага з тэксту «На зімнім паляванні»?

— Якія пачуцці выклікаюць у вас гэтыя два персанажы?

— Хачу вам паведаміць пра яшчэ адзін від палявання, які носіць назву «ціхае паляванне».

— Як вы разумееце выраз «ціхае паляванне»?

— Падказка! Сення вы ўжо пра яго чулі ў пачатку ўрока. (моўная размінка)

— Гэта паляванне за грыбамі! «Ціхае паляванне» — гэта такі ж запал, як і паляванне на звера і птушку. Як вядома, каб удала паляваць, трэба ведаць паводзіны жывел, іх месца пражывання, так і на ціхім паляванні трэба ведаць грыбныя мясціны. Інакш «ціхае паляванне» можа стацца няўдалым.

https://im2-tub-by.yandex.net/i?id=495368497-58-72&n=21https://im8-tub-by.yandex.net/i?id=86639149-26-72&n=21
Ключавыя пытанні (у якасці дамашняга задання):

Падумайце і абмяркуйце дома з бацькамі такія пытанні:

— Ці падыходзіць назва «На зімнім паляванні» да гэтага тэксту?

— Прыдумайце сваю назву тэксту.

— Якую параду вы можаце даць усім людзям, якія наведваюцца ў лес дзеля палявання?


  1. Падрыхтоўка да напісання тэксту. (5 — 7 хвілін)

Калі ласка, звернемся да НаШтоБуЗУ.

Абмяркоўваем усе пералічаныя крытэрыі напісання пераказу.

— Перачытайце яшчэ раз тэкст.

— Цяпер пачніце чытаць яго без першых двух сказаў.

— Што ў нас атрымалася? Ці зразумелы вам сэнс далейшага без уводных сказаў?

— А якую ролю выконвае апошні сказ у тэксце? (прачытайце яго)

— На вашу думку, які сэнс надае нам другі абзац тэксту?

— Прачытайце частку, у якой раскрываецца галоўная падзея.

— Колькі сказаў у тэксце?

-Якія яны па памеры? Ці есць у іх знакі прыпынку? Чаму?

-З колькіх частак складаецца тэкст?


  1. Работа над арфаграфіяй. (4-5 хвілін)

Работа з тэкстам па картцы.

Абмяркоўваем напісанне выдзеленых літар і знакаў прыпынку ў тэксце.


  1. Праца ў парах. (1-3 хвіліны)

— Калі ласка, перакажыце тэкст адзін аднаму такім чынам: адзін вучань пачынае пераказваць першую частку, а другі працягвае размову, пераказваючы другую частку і г.д.

— Раскажыце адзін аднаму пра тое, якія крытэрыі НаШтоБуЗу трэба ўлічваць падчас напісання пераказу.

7.Самастойная работа. (15 – 20 хвілін)

— Ці засталіся ў вас да мяне пытанні?

— Я прапаную вам узяцца за самастойнае напісанне пераказу. Памятайце пра тое, што ацэньваць вашы работы я буду па крытэрыях, пералічаных у НаШтоБуЗУ.

— Вы можаце зрабіць выбар: напісанне пераказу па карце-схеме або па плане, запісаным на дошцы.

Увага! Паведамляю вам пра тое, што напісанне тэксту па плане будзе ацэньвацца на 1 бал вышэй, чым напісанне па карце-схеме.

— Жадаю вам плённай працы і поспехаў!

8. Самаправерка. (3-4 хвіліны)

Калі ў вучняў узнікаюць пытанні або трэба абвясціць аб заканчэнні працы, яны сігналізуюць карткамі-светлафорамі.

9.Вынік. Рэфлексія. (1 хвіліна)


  • Зварот да запісаных на дошцы слоў (добры, жаласлівы, любіць прыроду, пашкадаваў і не крануў мязведзя… )

  • Падвесці вынік пра добрыя адносіны да прыроды, уменне правільна карыстацца яе дарамі.

10. Д/З. Адказаць на ключавыя пытанні.

Каментар на работы вучняў

Каментар: шэраг станоўчых і адметных бакоў каментараў:

Па-першае: эканоміцца час урока, т.я. настаўнік каменціруе толькі агульныя і найбольш адметныя недахопы ў работах, пры гэтым не называе прозвішчы вучняў. А гэта робіць атмасферу ў класе больш дэмакратычнай.

Па-другое: вучні не будуць адчуваць сябе дрэнна, калі настаўнік будзе даваць вусны каментар усяму класу пра іх работу;

Па-трэцяе: вучань мае магчымасць паказаць пісьмовы каментар сваім бацькам, у якіх часта ўзнікае пытанне да працы іх дзіцяці, якая мае не вельмі станоўчую адзнаку.

Польскія настаўнікі захоўваюць НаШтоБуЗУ да самастойных, кантрольных, іншых работ і пісьмовыя каментары да іх на працягу месяца, каб мець магчымаць доказу бацькам, у якіх узнікаюць пытанні ці сумненні наконт правільнасці выстаўленай адзнакі настаўнікам.

Адметны бок ЗС: зваротная сувязь з’яўляецца амаль што адным са складаных элементаў АА. Адмоўным яе бокам з’яўляецца тое, што напісанне каментару займае шмат асабістага часу настаўніка.

Але ўсе ж такі не трэба выключаць з увагі настаўніка і ўсе пералічаныявышэй станоўчыя, пераважныя бакі ЗС. Гэта сумесная праца ўзніме зносіны настаўніка-вучня-бацькоў на новы ўзровень, надасць навучальнаму працэсу новы погляд на сучасны адукацыйны працэс.

Галоўнае ў напісанні ЗС – выкарыстанне ўсіх яе элементаў.

Прывяду два прыклады напісання мной ЗС да пераказу тэксту «На зімнім паляванні»:

Каментар1


Крытэрыі НаШтоБуЗУ

ЗC

(каментар настаўніка)


1.Правільна запішу тэкст, карыстаючыся картай-схемай ці планам.

++


Эміль, ты малайчына, напісаў тэкст, карыстаючыся планам і апорнымі словамі. Ты выбраў работу па найскладанейшым шляху! І гэта ў цябе атрымалася выдатна!

2.Перадам не менш за 5 важных падзей.

+ +


Спадабалася, што ты не толькі поўнасцю апісаў падзеі тэксту, а яшчэ выкарыстоўваў словы-сінонімы.

3.Правільна напішу словы

з вывучанымі арфаграмамі.

+ —


Выдатна ведаеш напісанне арфаграм у словах. Усяго 3 памылкі! Гэта добры вынік!

4. Падзялю тэкст на абзацы.

+ +

Мне прыемна, што ты ўважліва мяне слухаў і таму правільна адзначыў усе часткі тэксту.

5.Правільна пастаўлю знакі прыпынку.

+ —

Ты добра акрэсліў межы ўсіх сказаў знакамі прыпынку, але быў няўважлівы ў апошнім сказе!

Эміль, я табе параю паўтарыць правілы напісання галосных е, ё – я і праверкі парных звонкіх і глухіх зычных па памятцы і на старонках падручніка…(частка …)

Жадаю поспехаў!

Каментар 2


Крытэрыі НаШтоБуЗУ

ЗC

(каментар настаўніка)


1.Запішу тэкст, карыстаючыся картай-схемай ці планам.

++


Алена, ты добра папрацавала, запоўніўшы патрэбнымі словамі карту-схему.

Запіс тэксту зрабіла прыгожым акуратным почыркам,.


2. Перадам не менш за 5 важных падзей.

.

+ +


Ты шмат слоў выкарыстала ў тэксце правільна.

3.Правільна напішу словы з вывучанымі арфаграмамі.

+ —


Алена, ты правільна выкарыстала апорныя словы, але зрабіла 5 памылак ў іншых словах.

4 Падзялю тэкст на абзацы.

5.Правільна пастаўлю знакі прыпынку.

+ —

Малайчына, што заўважыла адсутнасць знаку прыпынку ў канцы апошняга сказа, але там трэба было паставіць клічнік (!).

Алена, паўтары правілы напісання галосных е,ё–я, у нескладовага, шы-жы. Часцей карыстайся памяткай.

Каб палепшыць веды, я магу табе прапанаваць зрабіць падобнае заданне на картцы яшчэ раз.

Алена, я табе параю чытаць больш часопісаў і кніжак на беларускай мове.

Алена, у цябе ўсе абавязкова атрымаецца, калі ты мусіш прыслухацца да маіх парад!

Источник

Начальные классы.Беларусь

Обсуждения

Просмотр темы2 973

«

42

43

44

45

46

»

3 класс

Людмила Пазик
3 окт 2018 в 11:02

Алена,

russkiy_yazyk.docx

439 КБ

6

Нравится

Показать список оценивших

Александра Шугалей
3 окт 2018 в 19:31

|Светлана], это стимулирующие…

стим. 3 класс.docx

17 КБ

5

Нравится

Показать список оценивших

Ольга Гжелевская
3 окт 2018 в 20:26

Оксана,

Тэст Увосень і верабей багаты.docx

16 КБ

6

Нравится

Показать список оценивших

Светлана Владимирова
3 окт 2018 в 20:48

Тоже тест по первому разделу)

Лiтаратурнае чытанне 3 клас.docx

17 КБ

4

Нравится

Показать список оценивших

Светлана Владимирова
3 окт 2018 в 20:50

а вот ещё какую красоту нашла, хочу со своими на изо сделать

деревья 4 сезона.docx

664 КБ

8

Нравится

Показать список оценивших

Ирина Надудик
3 окт 2018 в 22:56

Алина, Здравствуйте! Алина, мы готовили такой проект.

Мир маленьких открытий — выступление.docx

28 КБ

ПОЗНАВАТЕЛЬНО- ИССЛЕДОВАТЕЛЬСКИЙ ПРОЕКТ — Самые необычные животные.pptx

7.1 МБ

8

Нравится

Показать список оценивших

Наталья Кулакова
4 окт 2018 в 10:33

словарные слова по бел мове

Посмотреть все изображения

jpg1.7 МБ

jpg2 МБ

18

Нравится

Показать список оценивших

Наталья Кулакова
4 окт 2018 в 10:35

Уроки 8-10 по предмету «Человек и мир»

Посмотреть все изображения

jpg4 МБ

jpg5.4 МБ

jpg5.2 МБ

jpg5.3 МБ

jpg5.1 МБ

jpg5.5 МБ

jpg3.9 МБ

19

Нравится

Показать список оценивших

Инесса Желудкова
4 окт 2018 в 20:19

Марина,

Doc1.docx

17.3 МБ

2

Нравится

Показать список оценивших

Антон Чурилов
4 окт 2018 в 20:25

Марина,

Лесные жители. В мире животных. Подводное царство.docx

467 КБ

1

Нравится

Показать список оценивших

Инесса Желудкова
7 окт 2018 в 21:03

Юлия,

Маршевый характер музыкальной речи.docx

17.6 МБ

Нравится

Показать список оценивших

Наталья Кулакова
7 окт 2018 в 21:10

Беларуская мова, уроки по теме «Предложение»

Посмотреть все изображения

jpg4.9 МБ

jpg5 МБ

jpg5.3 МБ

jpg4.2 МБ

jpg4.8 МБ

jpg4.6 МБ

jpg5.3 МБ

jpg4.9 МБ

jpg4.9 МБ

jpg5 МБ

12

Нравится

Показать список оценивших

Наталья Кулакова
7 окт 2018 в 21:13

Беларуская мова (главные члены предложения)

Посмотреть все изображения

jpg5.5 МБ

jpg4.5 МБ

jpg4.9 МБ

jpg4.8 МБ

jpg5.1 МБ

jpg5.4 МБ

jpg4.3 МБ

jpg4.7 МБ

jpg4.7 МБ

7

Нравится

Показать список оценивших

Наталья Кулакова
7 окт 2018 в 21:15

Беларуская мова (значение слова)

Посмотреть все изображения

jpg5.6 МБ

jpg5.2 МБ

jpg5.1 МБ

jpg4.8 МБ

jpg5 МБ

jpg5.2 МБ

jpg5.6 МБ

jpg4.9 МБ

7

Нравится

Показать список оценивших

Людмила Пазик
8 окт 2018 в 10:55

Алина, Алина,

БУСЕЛ.docx

22 КБ

3

Нравится

Показать список оценивших

Марина Евсеева
8 окт 2018 в 11:26

Кантрольная работа па тэме Паўтарэнне ў 2 класе.doc

66 КБ

Кантрольная работа па беларускай мове сказ.doc

33 КБ

Кантрольная работа па тэме паўтарэнне за 2 клас.docx

19 КБ

паутарэнне за 2 кл..doc

34 КБ

Праверачная работа па тэме Слова 3кл..doc

34 КБ

Праверачная работа па тэме сказ.docx

13 КБ

Праверачная работа па тэме значэнне слова.doc

31 КБ

Праверачная работа галоўныя і даданыя члены 3кл.doc

38 КБ

37

Нравится

Показать список оценивших

Наталья Новогродская
8 окт 2018 в 17:25

Маша,

Уравнение.doc

53 КБ

2

Нравится

Показать список оценивших

Анна Роля
9 окт 2018 в 17:56

Кристина,

Отчёт молодого специалиста о прохождении стажёрской практики.docx

17 КБ

2

Нравится

Показать список оценивших

Татьяна Белявская
9 окт 2018 в 19:08

сегодня набросала на ОБЖ

табл ОБЖ для УЧЕНИКА.docx

14 КБ

ОБЖ 3 кл Т1.docx

1.4 МБ

5

Нравится

Показать список оценивших

Татьяна Белявская
9 окт 2018 в 19:10

изо 3 кл Т1.docx

178 КБ

3

Нравится

Показать список оценивших

Источник

Начальные классы.Беларусь

Обсуждения

Просмотр темы2 973

1

2

3

»

3 класс

Виталия Ковальчук
4 окт 2017 в 11:09

Делимся материалами для работы в 3 классе

38

Нравится

Показать список оценивших

Елена Гаврилова
9 окт 2017 в 20:41

по 13

бел лит 1-12.docx

81 КБ

85

Нравится

Показать список оценивших

Елена Гаврилова
9 окт 2017 в 21:15

бел мова.docx

157 КБ

60

Нравится

Показать список оценивших

Елена Гаврилова
9 окт 2017 в 21:16

русский язык.docx

468 КБ

56

Нравится

Показать список оценивших

Елена Гаврилова
9 окт 2017 в 22:57

литература.docx

90 КБ

43

Нравится

Показать список оценивших

Елена Гаврилова
11 окт 2017 в 12:09

руслит 13-14.doc

38 КБ

32

Нравится

Показать список оценивших

Евгения Москалюк
11 окт 2017 в 20:21

конспекты изо 3.rar

152.2 МБ

15

Нравится

Показать список оценивших

Татьяна Шашок
11 окт 2017 в 21:33

Катерина, математика не 100% подходит, но многое.

м-2.doc

610 КБ

18

Нравится

Показать список оценивших

Елена Гаврилова
12 окт 2017 в 22:53

Урок 14.docx

23 КБ

5

Нравится

Показать список оценивших

Жанна Юшкевич

Жанна Юшкевич
12 окт 2017 в 22:55

Не совсем совпадают страницы, нужно смотреть.

matematika_3_kl.rar рабочие планы.rar

2.5 МБ

15

Нравится

Показать список оценивших

Елена Гаврилова
15 окт 2017 в 23:02

Урок 15.docx

26 КБ

17

Нравится

Показать список оценивших

Наталья Мурга
16 окт 2017 в 19:57

Предлагаю свой вариант планирования и учёта работы с высокомотивированными детьми в 3 классе

планирование и учёт работы с высокомотивированными в 3 классе.docx

18 КБ

Сопровождение высокомотивированных детей.docx

163 КБ

31

Нравится

Показать список оценивших

Надежда Левина (тяглик)
17 окт 2017 в 21:41

Эта работа для школ с русским языком обучения, но в 3 классе программа одинаковая.

к.р. слово предложение.docx

15 КБ

17

Нравится

Показать список оценивших

Марианна Богатко
18 окт 2017 в 11:23

Работа над ошибками по математике. Памятка.

Работа над ошибками МАТЕМ.docx

17 КБ

17

Нравится

Показать список оценивших

Елена Гаврилова
18 окт 2017 в 12:15

руслит 13-16.doc

88 КБ

21

Нравится

Показать список оценивших

Анна Баринова(севрюкова)
18 окт 2017 в 21:55

Контрольная работа по математике

контрольная работа по математике 3 класс.docx

16 КБ

15

Нравится

Показать список оценивших

Елена Гаврилова
18 окт 2017 в 23:44

Урок 16.docx

622 КБ

22

Нравится

Показать список оценивших

Татьяна Денисенко
19 окт 2017 в 21:00

Математические диктанты 3 класс.doc

258 КБ

26

Нравится

Показать список оценивших

Татьяна Шашок
19 окт 2017 в 21:54

Анжелика, нумарацыя практыкаванняў не супадае, але карыстацца можна

сказ 16-25.docx

101 КБ

14

Нравится

Показать список оценивших

Ольга Криводубская
19 окт 2017 в 22:54

Катерина,

План выхаваўчай работы на 2017 3 класс.doc

117 КБ

22

Нравится

Показать список оценивших

Источник

Читайте также:  Дневной крем тройного действия анти акне triple active day cream renew